Elektřina
Sazba za elektřinu pro domácnosti je obvykle pevně daná na základě účelu a míře využívaní elektřiny v daném objektu. Sazby jsou určeny pro standardní používání (D02d), pro vytápění tepleným čerpadlem (D56d), apod. Např. při elektrickém ohřevu vody v boileru vzniká nárok na sazbu D25d. Existují i tzv. dvoutarifní sazby, kde po část dne je využívána levnější elektřina (nízký tarif) a po zbytek dne dražší elektřina (vysoký tarif). Délka nízkého tarifu závisí na zvolené sazbě.
Sazba se tedy označuje D číslo d, kde číslo určuje typ sazby. Celkem se používá 9 sazeb (D01d, D02d, D25d, D26d, D35d, D45d, D55d, D56d, D61d), které jsou společné pro všechny dodavatele (platí pro domácnosti). Přehled sazeb včetně cen za jistič u největších dodavatelů můžete zhlédnout např. na tzb-info.cz
V rámci každé sazby může být dodavatelem nabízen jeden i více tarifů. Je to obdobné jako např. u mobilních operátorů. Tarify se liší v závislosti na zvoleném dodavateli (jménem i cenami). Dodavatel může nabízet např. tarif vhodný pro chataře s výhodnými víkendovými cenami (současně s tím je pro účely chat a chalup určena i sazba D61d v rámci které se takový tarif nachází). Nejšiřší nabídka tarifů bývá obvykle v sazbě D02d. I pouhým výběrem správného tarifu lze ušetřit.
Složení ceny elektřiny je utvářeno z regulovaných složek a neregulovaných složek. Neregulovaná část ceny obsahuje cenu silové elektřiny a ta je stanovena vaším dodavatelem (tuto část můžete ovlivnit změnou dodavatele). Druhou, neregulovanou, část ceny za energii stanovuje Energetický regulační úřad a nelze ji ovlivnit. Tato část obsahuje platby za dopravu (distribuci) elektřiny, poplatek za systémové služby, příspěvěk na obnovitelné zdroje a další.
Nedílnou součástí ceny elektřiny je také DPH a daň z elektřiny. Na serveru nazeleno.cz můžete shlédnout graf, který zobrazuje procentuální podíly jednotlivých složek ceny elektřiny a také se dočíst, která část nejvíce zdražuje elektřinu.
Zásadní časovou prodlevu způsobuje výpovědní lhůta u smlouvy se současným (původním) dodavatelem. Obvykle je výpovědní lhůta nastavena na 3 měsíce. Dny až týdny také zabere administrativní příprava na změnu dodavatele - porvtrzení a zaslání plné moci a smlouvy s novým dodavatelem (viz. článek "Jak změnit dodavatele"). Někdy se stane, že současný dodavatel výpověď z nějakého důvodu odmítne a tím se celý proces protáhne (někteří velcí hráči na trhu přichází o velké množství zákazníků a snaží se tomu tímto způsobem bránit).
Vypracováno ve spolupráci s portálem CenyEnergie.cz